Электронная библиотека » Д. Журавльов » » онлайн чтение - страница 13


  • Текст добавлен: 4 мая 2015, 16:29


Автор книги: Д. Журавльов


Жанр: История, Наука и Образование


Возрастные ограничения: +12

сообщить о неприемлемом содержимом

Текущая страница: 13 (всего у книги 30 страниц)

Шрифт:
- 100% +
Вічний мир
Дата і місце

6 травня 1686 р., місто Москва.

Дійові особи

Канцлер і голова Посольського приказу Московської держави Василь Васильович Голіцин (1643–1714; командував військами в Україні, очолював низку приказів у ранзі боярина і воєводи, в 1682–1689 рр. фактичний голова уряду Московської держави, фаворит регентки – царівни Софії Олексіївни, симпатизував західній культурі, провів два безуспішні походи на Крим 1687 та 1689 р., уклав Нерчинську угоду з Китаєм, після приходу до влади Петра I усунутий від влади і відправлений на заслання); посли Речі Посполитої – Криштоф Гжимултовський (бл. 1620–1687; відомий дипломат і політик, уклав Оливський мир 1660 р., 1654 р. був маршалком сейму, активний прибічник короля Яна Собеського, з 1679 р. воєвода познанський); великий канцлер литовський князь Марціан Александр Огінський (1632–1690; помітний політик, воєначальник, дипломат, з 1670 р. воєвода трокський, супротивник короля Яна Собеського, один з останніх православних магнатів Литви, перейшов у католицтво).

Передумови події

Андрусівське перемир’я кілька разів було продовжене, проте для остаточної нормалізації відносин між Москвою і Варшавою потрібна була більш довготривала угода. Цього вимагали зовнішньополітичні і внутрішньополітичні умови, що склалися в обох країнах (зокрема непросте українське питання, створення Священної ліги християнських країн проти Османської імперії, куди прагнула вступити і Московська держава попри мирний Бахчисарайський договір з Османською імперією і Кримом 1680 р.). Водночас політики-«яструби» в Речі Посполитій на хвилі військових успіхів у війні з турками (блискуча перемога Яна Собеського під Віднем 1683 р.) не хотіли миритися з узаконенням втрати їхньою країною Смоленщини та українського Лівобережжя. Дратував багатьох польських політиків і той факт, що московити так і не віддали обіцяний в Андрусові Київ. Зрештою після 7 тижнів переговорів посли Яна Собеського уклали з Московським царством мирну угоду.

Хід події

Мирна угода складалася з преамбули і 33 пунктів. Більшість із них повторювали положення Андрусівського перемир’я, але тепер угода вважалася повноцінною, «вічною». Київ передавався Московській державі, але Річ Посполита отримувала за нього компенсацію в розмірі 146 тис. карбованців (730 тис. злотих). Українське Лівобережжя навічно закріплювалося за Москвою, Північна Київщина, Галичина і Волинь – за Річчю Посполитою, на Правобережжі була створена спеціальна «буферна територія», що включала в себе частину південної Київщини та Брацлавщини з містами Канів, Ржищів, Трахтемирів, Черкаси, Чигирин тощо. Ця територія мала лишатися незаселеною пусткою, аби тут не відновилося українське козацтво і не було підстав для прикордонних конфліктів. Поділля залишалося в руках Османської імперії. Московське царство розривало мирні угоди з Османською імперією та Кримом і вступало до антитурецької Священної ліги (куди входили Австрійська імперія, Річ Посполита, Венеція). Запорозька Січ тепер перебувала під російською протекцією. Обидві сторони проголошували своє прагнення захищати права релігійних меншин – православних у Речі Посполитій та католиків у Московському царстві. 21 грудня 1686 р. король Ян Собеський присягнув, визнавши мирну угоду.

Наслідки події

Наслідком миру став стратегічний поворот курсу Московської держави на тривалий союз, а згодом і опіку над слабнучою Річчю Посполитої, в справи якої царі будуть дедалі частіше втручатися під претекстом захисту прав православних. Москва і Варшава доволі успішно воювали проти Османської імперії. У Речі Посполитій мир був сприйнятий неоднозначно: офіційна ратифікація миру відбулася не раніше 1710 р. (з дотриманням усіх норм польського права – взагалі на сеймі 1764 р.). Для козацької України мир став остаточним кінцем прагнень об’єднання держави по обидва боки Дніпра на законних підставах.

Історична пам’ять

Мир було одразу негативно сприйнято в козацькій Україні – гетьман Лівобережжя Самойлович, попри свою лояльність до Москви, навіть заборонив дзвонити в церковні дзвони, як це зазвичай робилося на честь такої урочистої події. Сьогодні – відносно добре відома з підручників подія, яку зазвичай трактують як негативну для історичної долі українських земель.

Взяття Азова
Дата і місце

16 травня – 19 липня 1696 р., гирло Дону і місто Азов (нині райцентр Ростовської області, Росія).

Дійові особи

У поході брав участь 24-річний цар Петро Олексійович (1672–1725; останній цар Московської Русі і перший імператор Російської імперії, ініціатор реформ в усіх сферах російського життя, талановитий військовий організатор і полководець), проте офіційно сухопутними військами керував досвідчений воєвода Олексій Семенович Шеїн (1662–1700; брав участь у Кримських походах 1687 та 1689 рр., першому Азовському поході, де командував гвардією, за взяття Азова став першим російським генералісимусом, згодом потрапив в опалу до царя за надто м’яке поводження під час розслідування обставин стрілецького бунту в Москві); флотом керував царський улюбленець Франц (Франсуа) Лефорт (1656–1699; швейцарець, із 1670-х рр. жив у Московії, командував ротою в складі гарнізону Києва, з 1683 р. полковник; 1689 р. цей щедрий і веселий дворянин став кращим другом Петра I і був ним до смерті, отримуючи звання і багатства, – зокрема, одержав 1693 р. генеральське, а 1695 р. адміральське звання). Серед російських генералів слід відзначити ще двох учасників попередньої спроби взяття Азова: Федора Олексійовича Головіна (1650–1706; боярин із відомого роду, з 1699 р. генерал-адмірал і генерал-фельдмаршал, намісник сибірський, державний канцлер, голова зовнішньої політики Росії) та Патрика Леопольда Гордона.

Корпусом гетьманських козаків, надісланих гетьманом Мазепою на допомогу царю, командував наказний гетьман Яків Лизогуб (?–1698; старий досвідчений козацький ватажок, у 1666–1669 рр. канівський полковник, у 1669–1674 рр. генеральний осавул у гетьмана П. Дорошенка, за І. Мазепи з 1687 р. і до смерті полковник чернігівський, родоначальник відомої старшинської династії). Реєстровими полковниками були: Леонтій Свічка (?–1699; розпочав кар’єру в 1660-х рр., з 1672 р. лубенський полковий суддя, з 1688 р. полковник лубенський); Михайло Борохович (?–1704; з роду євреїв-вихрестів, з 1687 р. полковник гадяцький, надійний і досвідчений старшина гетьмана Мазепи); Дмитро Горленко (1660–1731; ще один представник єврейського старшинського роду в козацькій Україні, у 1692–1708 рр. полковник прилуцький, вірний соратник І. Мазепи, згодом емігрант, 1715 р. повернувся, жив під арештом у Москві). Відзначимо також військового отамана Війська Донського Фрола Мінаєва (?–1700; учасник повстання С. Разіна, лідер промосковського угруповання на Дону, старий досвідчений воєначальник).

Комендантом Азова був Шабан-бей (?–?), командиром яничарів – Хасан, або Хусейн, Ахмет-ага (?–?; командир полку солаків). Менш вагомими фігурами були невідомі нам на ім’я капіджі-баша (довірена особа султана), чауш-баша (начальник чаушів – ад’ютантів), каді (шаріатський суддя) міста Кафа тощо. Татарами командував нурадін Шахін-Гірей (?–?; імовірно, син хана Селім-Гірея I, був нурадіном у 1692–1699 рр.) та кілька мурз.

Передумови події

Російсько-турецька війна 1686–1700 рр. велася Московським царством у складі так званої Священної ліги (разом зі Священною Римською імперією, Річчю Посполитою та Венецією), причому московський цар намагався покінчити з Кримським ханством. Після провалів степових Кримських походів 1687 та 1689 рр. уряд нового царя Петра Олексійовича вирішив спробувати щастя біля важливого виходу до морського узбережжя – турецької фортеці Азов, котра була крайньою північно-східною ланкою в турецькій системі укріплень на півночі Причорномор’я. Ще 1569 р. Азов намагався взяти Д. Байда-Вишневецький, а у 1637–1642 рр. його утримували запорозькі та донські козаки. Перша спроба росіян взяти Азов 1695 р. провалилася через невмілі дії командування та відсутність флоту, котрий перешкодив би турецьким ескадрам підвозити підкріплення та припаси до обложеної фортеці, і цар розвинув бурхливу діяльність – наступного року було побудовано флот на Дону, котрий складався з 2 фрегатів, 23 галер і понад 1300 дрібних суден (з особовим складом 4,2 тис. осіб і 120 гарматами), мобілізовано до 70 тис. стрільців, солдатів, помісної дворянської кінноти і рейтарів. На допомогу цареві вирушили також 5 тис. донських козаків та 15 тис. козаків (6 полків) з Гетьманщини, яких надіслав гетьман Мазепа. Царське сухопутне військо мало 260 гармат всіх типів.

Турецький гарнізон Азова під час другої облоги був невеликий, він міг сягати 3–4 тис. вояків. На початку облоги турки отримали морем підкріплення 800 осіб. Азов мав 60 звичайних гармат і 32 дробові (для стрільби картеччю). Під час облоги проти росіян та козаків також активно діяли кілька тисяч кримських та ногайських татар, що атакували окремі загони армії Петра I. Великою помилкою турків стало те, що вони не зруйнували російські облогові укріплення навколо фортеці, збудовані на рік раніше, та не перекинули вчасно підкріплень до міста зі складу військ анатолійських еялетів.

Хід події

16 травня російське військо обложило Азов, зайнявши свої колишні траншеї і почавши будувати нові. 20 травня донські козаки знищили дві турецькі галери та 9 малих суден, що везли до Азова провіант, 27 травня російський флот вийшов у море, відрізавши туркам шляхи постачання – османська ескадра з кількох фрегатів і двох десятків галер у бій не вступила, не рвалися в бій і моряки новоспеченого адмірала Лефорта. 10 та 24 червня були відбиті вилазки гарнізону, скоординовані з нападами татар з-за річки Кагальник. 17 червня до росіян прибуло велике підкріплення – корпус гетьманських козаків Я. Лизогуба. Козакам довелось відбивати напади татар, які намагалися прорвати кільце оточення. Особливо активну участь у бойових діях взяла козацька і компанійська кіннота, яка, починаючи з 18 червня, щоденно зривала спроби татар прорватися до міста з боку річки Кагальник. Також було відбито напади татарського війська з боку степу 24 червня, 30 червня, з 2 до 8 липня, 13 липня.

Серія спроб мінування фортеці була безуспішною, так само як і не надто вмілий, хоча й потужний артобстріл (турки з гарнізону, як і колись козаки під Хотином, зарилися в «нори», такі собі земляні бліндажі, і обстріл не надто шкодив їм, розбивши, щоправда, більшість будинків у місті). З метою підготовки до штурму Азова з 23 червня до 15 липня було насипано земляний вал, споруджено потужний табір, облогові батареї. З 14 до 16 липня з цього валу вівся обстріл Азова, внаслідок якого вдалося частково зруйнувати один із бастіонів фортеці.

17 липня 1500 донських і кілька тисяч українських козаків Лизогуба, підкопавшись під вал і закидавши рів, раптово атакували два бастіони Азова і після запеклого бою змогли їх утримати, зробивши становище османського гарнізону вкрай складним. Наступного дня бей Азова розпочав переговори, адже взяття фортеці штурмом у ті часи часто тягло за собою загибель усього гарнізону. 19 липня Азов капітулював на правах вільного виходу з нього гарнізону до турецьких володінь, зі здаванням прапорів і гармат та звільненням полонених. 20 липня здався Лютик. Російські вояки та українські козаки почали відбудову дуже пошкодженої фортеці, 31 липня корпус Лизогуба рушив додому.

Наслідки події

У результаті облоги Московська держава отримала на якийсь час форпост на Азовському морі і перший у своїй історії регулярний військово-морський флот (базою для флоту став заснований 1698 р. Таганрог. Проте вже 1711 р. Азов з околицею було повернуто туркам після невдалого Прутського походу Петра I), її цар та його соратники – певний управлінський та військовий досвід. Проте виходу в Чорне море Петро І не отримав, османський вплив у Причорномор’ї не було ліквідовано. Реформи царя набирали обертів, а його увага невдовзі переключилася на вирішення «балтійського питання», що призвело до миру з Османською імперією та початку Північної війни (1700 р.). Внаслідок цієї та інших царських перемог доля козацьких автономій у складі Російської держави (Дону, Гетьманщини), вояки яких хоробро і вміло билися за спільну справу, ставала дедалі більш сумнівною.

Історична пам’ять

Петро I надзвичайно гучно відсвяткував свою першу військову перемогу – з тріумфальною ходою, лавиною нагород учасникам, «піар-кампанією» в листах до іноземних володарів тощо. Відлуння того гучного піару містяться в російській популярній та художній літературі XIX–XX ст. (наприклад, неодноразово екранізований роман О. Толстого «Петро Перший»). Успішні дії козаків під час взяття турецької фортеці не були забуті й в Україні: сини Я. Лизогуба побудували на честь подвигів свого батька Катерининську церкву в Чернігові, подія нерідко згадувалася в українській бароковій літературі. Сьогодні історія взяття Азова російськими та українськими військами обмежено популярна в Україні серед любителів військової історії. Подія добре знана і відзначається в Росії.

Повстання С. Палія
Дата і місце

1702–1704 рр., Київське, Брацлавське, Подільське, Волинське, частина Руського воєводств Речі Посполитої (українське Правобережжя).

Дійові особи

Семен Палій (Семен Гурко, бл. 1640–1710; полковник фастівський у 1684–1702 рр., білоцерківський у 1702–1704, 1709–1710 рр., брав участь у війні з Кримом та Османською імперією в 1680-х – 1690-х рр., вів політику на об’єднання Правобережжя і Лвобережжя, підтримував зв’язки з Петром I, І. Мазепою, 1704 р. ув’язнений І. Мазепою за наказом царя, 1708 р. повернутий із сибірського заслання); Самійло Самусь (бл. 1640–1713; у 1688–1713 рр. вінницький і брацлавський полковник, з 1692 р. наказний гетьман, у 1702–1704 рр. гетьман Правобережжя, здав клейноди І. Мазепі, 1711 р. підтримав П. Орлика, обороняв Богуслав від російських військ, взятий у полон і відправлений на заслання, згодом відпущений); Захар Іскра (? – бл. 1730; у 1684–1707 рр. корсунський полковник, 1704 р. перейшов із полком на Лівобережжя, визнав владу І. Мазепи, 1708 р. заарештований за справою доносу В. Кочубея та І. Іскри на Мазепу, згодом реабілітований Петром I, у 1720-х рр. старшина Стародубського полку); Андрій Абазин (?–1703; брацлавський полковник у 1684–1703 рр., організатор оборони краю від татар, керував походами на турецькі міста, страчений А. Сенявським); Данило Братковський (?–1702; волинський шляхтич, громадський діяч, поет, активний член Луцького братства, оборонець прав православного населення, страчений за підготовку народу до повстання).

Важливу роль у придушенні повстання відіграв Адам Миколай Сенявський (бл. 1666–1726; з 1702 р. польний коронний гетьман, з 1706 р. великий коронний гетьман, прихильник Августа II Сильного, курфюрста Саксонії і короля Речі Посполитої, впливовий магнат, останній зі свого роду). Повсталі вели успішні переговори про включення Правобережжя до складу єдиної козацької держави з Іваном Мазепою (1639–1709; гетьман Лівобережної України в 1687–1704 рр. та України обох берегів Дніпра в 1704–1709 рр., прихильник порозуміння з Москвою, видатний меценат, 1708 р. уклав союз зі Швецією, після Полтави в еміграції, помер у Бендерах).

Передумови події

У 1690-х рр. українське козацтво на Правобережжі переживало процес бурхливого відродження. Поновлювалися старі, з’являлися нові міста і містечка, полки і сотні. Уряд Речі Посполитої був зацікавлений у поновленні козацтва на своїй частині Поділля через наявність поруч Кам’янецького еялету Османської імперії та земель буджацьких татар. Проте після Карловицького миру 1699 р. ситуація змінилась: османи віддали свою частину Поділля Польщі, і та почала наступ на права козаків. Виконуючи рішення сейму про ліквідацію «непотрібних» тепер козацьких полків, великий коронний гетьман Станіслав Яблоновський 20 серпня 1699 р. звернувся до наказного гетьмана Самійла Самуся, а також полковників Семена Палія, Захара Іскри й Андрія Абазина з універсалом, у якому вимагав розпустити козацькі полки. Разом із тим він оголосив про відрядження на Правобережжя польського війська, яке примусить їх підкоритися Речі Посполитій. Козаки не підкорилися, у результаті чого на Поділлі й Київщині почалася «неоголошена війна». Коронні війська посилили гарнізони Немирова, Білої Церкви, захопили Бар, Вінницю, Брацлав, примусивши козацькі сотні відступити. На Поділля у свої маєтки поверталася шляхта і запроваджувала панщину. Проте всі спроби коронного війська вибити козацьких полковників з їхніх головних твердинь (Фастова, Богуслава, Корсуня) успіхом не увінчалися. Самусь і Палій дочекалися і серйозної зміни зовнішньополітичної ситуації – Річ Посполита в союзі з Росією та Данією вступила в невдалу для себе Північну війну проти Швеції. Частина шляхти і магнатів виступила проти абсолютистських планів короля Августа II (згодом висунувши претендентом прошведського кандидата – Станіслава Лещинського). За таких умов правобережні козацькі полковники, старшина, представники православної шляхти та міщан взимку 1702 р. зібрались на нараду в Фастові. Там був присутній і Данило Братковський – відомий поет і громадський діяч, який розпочав пропаганду повстання на Волині. Нарада ухвалила рішення про початок війни за остаточне визволення Правобережжя з-під влади Речі Посполитої. Фастів, куди збиралися загони повсталих селян і козаків, перетворився на головний центр боротьби, яку очолили Самусь та Палій, сподіваючись на підтримку з боку царя Петра I та лівобережного гетьмана І. Мазепи.

Хід події

Повстання спалахнуло навесні 1702 р., охопивши Брацлавщину, Поділля й Волинь. Заворушення почалось і на Київщині, куди прибули польські загони з наміром витіснити козацькі полки та повернути шляхті відібрані маєтки. Наприкінці липня 1702 р. вибухнуло повстання селян, міщан і козаків у Богуславі, Корсуні й Лисянці. Його очолили полковники Самусь та Іскра. Повстанці склали присягу російському цареві, намагаючись тим самим втягнути його в конфлікт із союзником – Августом II. Виданий провідниками повстання універсал закликав населення до рішучої боротьби. На їх заклик відгукнулися не лише козаки, а й селяни. Бойові дії розгорнулися насамперед у Брацлавському і Подільському воєводствах, а потім перекинулися на Волинь і решту Поділля, сягнувши навіть частини Галичини, а також частини Лівобережжя – Переяславського полку. За короткий час повстанське військо досягло 5 тис. воїнів. Повстання перекинулось на Лівобережжя у Переяславський полк. У жовтні 1702 р. Самусь під Бердичевом розгромив невелике польське військо на чолі з хмільницьким старостою Я. Потоцьким і полковником Д. Рущицом, Абазин здобув Вінницю, Бар, Дунаївці, під Меджибожем розгромив півторатисячний загін польських військ. Найбільший успіх випав на долю Палія – він після тривалої облоги здобув найсильнішу фортецю Київщини, Білу Церкву, і переніс туди з Фастова свою резиденцію. У січні 1703 р. повстанці вже загрожували Кам’янцю-Подільському, проте ще в попередньому місяці сейм надав особливі повноваження А. Сенявському, котрий зібрав проти повсталих до 15 тис. коронного війська і посполитого рушення з 44 гарматами. У січні–березні 1703 р. Сенявський розгромив основні сили повстанців на Поділлі, взявши Немирів, Брацлав і Ладижин, під останнім відбувся вирішальний бій із козаками Абазина, які були розбиті, а кілька тисяч полоненими на чолі з полковником страчені. У березні Сенявський видав універсал, у якому йшлося про придушення повстання, яке, однак, було далеке від завершення, принаймні на Київщині. Цар не втручався в перебіг подій, заборонивши Мазепі допомагати Палію. Натомість у лютому 1703 р. невдалу спробу помирити повстанців і Річ Посполиту здійснив відомий борець за права автономної Ліфляндії, дипломат і генерал на російській службі Й. Паткуль.

На початку наступного року лідери повстанців вели переговори з Мазепою і царем про прийняття Правобережжя під булаву гетьмана Мазепи і «високу царську руку». 2 березня 1704 р. Петро І спеціальним листом закликав Палія негайно передати Білу Церкву полякам і капітулювати, інакше його змусять виконати вказівку російські війська. Самусь як наказний гетьман передав 5 лютого 1704 р. булаву Мазепі. Палій же відкинув вимогу царя і посилив боротьбу – активізували діяльність козацькі загони на Волині, Поліссі і в Галичині. У травні 1704 р. Мазепа за наказом царя перейшов Дніпро. Палій передав йому Білу Церкву без бою, перейшовши до Немирова, в результаті чого розпочалося нове повстання на Поділлі й Брацлавщині. Був ризик, що воно охопить запорожців, Молдавію, тому Мазепа і цар вирішили покінчити з виступом, заарештувавши Палія.

Увечері 31 липня 1704 р. за наказом Мазепи був заарештований Семен Палій, який з невеликим загоном перебував у таборі козацького війська під Бердичевом. Гетьман негайно послав чималий загін сердюків і компанійців до Білої Церкви. Немирів гетьман наказав передати польському гарнізонові. Гетьманські війська зайняли Фастів, Корсунь і Богуслав, після цього повстання по суті завершилося, Мазепа з полками наприкінці жовтня 1704 р. повернувся на Лівобережжя. На Правобережжі залишилися полки Самуся та Іскри.

Наслідки події

У результаті «нової Хмельниччини» було відроджено козацький територіальний устрій на Правобережжі, об’єднано козацьку Україну обох берегів Дніпра, проте союз Петра I та Речі Посполитої робив козацьке Правобережжя заручником тонкощів царської політики. 1714 р., аби закріпити союз із поляками, цар віддав Августу II колись відвойовану козаками частину Правобережжя.

Історична пам’ять

С. Палію присвячено народну пісню, поему Т. Шевченка «Чернець», поему Л. Боровиковського, твори Ю. Мушкетика, Ф. Бурлаки, Т. Осьмачки, Данилу Братковському – драму «Остання ніч» М. Старицького; на честь Самуся взяв собі псевдонім відомий партизанський керівник у війні 1812 р. Федір Потапов.


Страницы книги >> Предыдущая | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 | Следующая
  • 0 Оценок: 0

Правообладателям!

Это произведение, предположительно, находится в статусе 'public domain'. Если это не так и размещение материала нарушает чьи-либо права, то сообщите нам об этом.


Популярные книги за неделю


Рекомендации